  • 74LVC16240ADL,112
74LVC16240ADL,112
advertisement
Manufacturer No:
74LVC16240ADL,112
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74LVC16240ADL,112
Package:
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
74LVC16240ADL,112
Purchasing and Inquiry
74LVC16240ADL,112 Overview
Logical driver uses a neat 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package. Tube external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 1.2V~3.6V. Qualified to operate within -40°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 4 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74LVC series devices. 48 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 2.7V. Family LVC/LCX/Z includes the buffer IC . 48 pins are set with the electric part. Enhanced with 2 ports. You can search "74LVC16240" for other related electrical components. To supply the device, a minimum voltage of 1.2V is a must. 4 bits are included within the electrical component.
74LVC16240ADL,112 Features
74LVC16240ADL,112 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74LVC16240ADL,112 Buffers & Transceivers applications.
  • Military satellite communications
  • Wireless communication
  • Lamps
  • Notebook
  • Precision geodetic measurement
  • Structural bonding
  • Long-distance fiber optic network applications
  • Point-to-point networking
  • Satellite communications networks
  • Wired telephone
Step5Bar-code shipping tag
74LVC16240ADL,112
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74LVC16240
  • Pin Count
    48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    4
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.2V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Output Polarity
    INVERTED
  • Propagation Delay (tpd)
    6.5 ns
  • Height Seated (Max)
    2.8mm
  • Length
    15.875mm
  • Width
    7.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    1.2V~3.6V