  • 74LVC1G175DBVTG4
74LVC1G175DBVTG4
advertisement
Manufacturer No:
74LVC1G175DBVTG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-74LVC1G175DBVTG4
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
Flip Flop DUAL 6 Pins SOT-23
Step5Bar-code shipping tag
74LVC1G175DBVTG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    6.492041mg
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    FF/Latches
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Frequency
    175MHz
  • Pin Count
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Current - Output
    32mA
  • Propagation Delay
    3.2 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Turn On Delay Time
    1 ns
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    D-Type
  • Logic IC Type
    D FLIP-FLOP
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Number of Bits per Element
    1
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    5.7 ns
  • High Level Output Current
    -32mA
  • Low Level Output Current
    32mA
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Height
    1.15mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm