  • 74LVC1G32GF,132
74LVC1G32GF,132
advertisement
Manufacturer No:
74LVC1G32GF,132
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74LVC1G32GF,132
Package:
6-XFDFN
Datasheet:
74LVC1G32GF,132
Description:
Gates & Inverters 1.65V~5.5V V
Purchasing and Inquiry
74LVC1G32GF,132 Overview
The part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 6-XFDFN. High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). Using OR Gate logic, it functions. This part needs a voltage of 1.65V~5.5V to function properly. An extended operating temperature of -40°C~125°C degrees Celsius. Surface Mount is the mounting position of the part. In the low and high states of output current, the current is 32mA 32mA. The series 74LVC contains it. Total terminations are 6. There are 1 features that significantly enhance the user experience. It is part of the LVC/LCX/Z family of chips. 74LVC1G32 can be used to search for device variants. The part body is injected with 6 pins. As of 2, the part supports 2 inputs. 1 circuits are used in this device. The supply voltage should not exceed 5.5V. When the standby mode is activated, there is 4μA current flowing.
74LVC1G32GF,132 Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
74LVC1G32GF,132 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74LVC1G32GF,132 Gates and Inverters applications.
  • DVD
  • Urban rail vehicle
  • Electric grinding wheel
  • Refrigerator
  • Air conditioner
  • MPPT function (maximum power point tracking)
  • Hair dryer
  • VCD
  • Scanner
  • Overvoltage and undervoltage protection
Step5Bar-code shipping tag
74LVC1G32GF,132
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-XFDFN
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    74LVC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.35mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74LVC1G32
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N6
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Number of Circuits
    1
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    4ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V
  • Current - Quiescent (Max)
    4μA
  • Height Seated (Max)
    0.5mm