  • 74LVC240AT20-13
74LVC240AT20-13
advertisement
Manufacturer No:
74LVC240AT20-13
HK JDW NO:
233-74LVC240AT20-13
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74LVC240AT20-13
Purchasing and Inquiry
74LVC240AT20-13 Overview
Logical driver uses a neat 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Tape & Reel (TR) external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 1.65V~3.6V. Qualified to operate within -40°C~125°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 24mA 24mA. Logical driver can deal with 3-State output (s). All of the 2 elements are put into use. Digital buffer is one of the 74LVC series devices. 20 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 1.8V. Family LVC/LCX/Z includes the buffer IC . Buffer IC is suitable for Surface Mount applications. Logical driver has 20 pins. Enhanced with 2 ports. The bus transceiver employs 4 bits for each element. To supply the device, a minimum voltage of 1.65V is a must. It is sufficient to make 8 outputs. Bus transceiver operates on 40μA.
74LVC240AT20-13 Features
74LVC240AT20-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated 74LVC240AT20-13 Buffers & Transceivers applications.
  • Broadcast application
  • Wireless 3D game
  • Televisions
  • Cell phones
  • Military satellite communications
  • Car radio
  • Single to Multimode Fiber Conversion
  • Fiber-to-the-desktop
  • Changeing the frequency from IF to RF
  • Gigabit Ethernet
Step5Bar-code shipping tag
74LVC240AT20-13
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    190.990737mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2005
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Number of Outputs
    8
  • Output Type
    3-State
  • Number of Elements
    2
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Operating Supply Current
    40μA
  • Number of Ports
  • Propagation Delay
    3.8 ns
  • Logic Function
    Buffer, Inverting
  • Current - Output High, Low
    24mA 24mA
  • Logic Type
    Buffer, Inverting
  • Number of Bits per Element
    4
  • Length
    6.5mm