  • 74LVC2G32DP-Q100H
74LVC2G32DP-Q100H
advertisement
Manufacturer No:
74LVC2G32DP-Q100H
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74LVC2G32DP-Q100H
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
74LVC2G32DP-Q100H
Description:
3.2 ns ns 3mm mm Gates & Inverters 50mA mA Surface Mount Surface Mount 1.65V~5.5V V 10μA μA
Purchasing and Inquiry
74LVC2G32DP-Q100H Overview
Packed in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), the part is convenient for shipping overseas. A high level of reliability can be achieved through the use of an advanced packaging method Tape & Reel (TR). Using OR Gate logic, it functions. This part needs a voltage of 1.65V~5.5V to function properly. Operating temperature around -40°C~125°C extended. The part is mounted in Surface Mount. High and low output current states are both 32mA 32mA. Automotive, AEC-Q100, 74LVC is its series number. In total, 8 terminations have occurred. User experience is significantly enhanced by the part's 2 functions. The chip is a part of LVC/LCX/Z. Use 74LVC2G32 when searching for device variants. The part body is injected with 8 pins. Many applications use this logic device with Surface Mount mounting. Please refer to the datasheets for 8 pins functions. It has 10μA current flowing through it when it is quiescent. A 2 circuit is present in this device. Supplying the device requires a minimum voltage of 1.65V. The supply voltage should not exceed 5.5V. In this case, the output current is rated as 50mA. 4μA is the maximum current in standby mode. 4 input lines help enhance performance of the part.
74LVC2G32DP-Q100H Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~125°C
LVC/LCX/Z Family
Quiescent Current: 10μA
Output Current: 50mA
74LVC2G32DP-Q100H Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74LVC2G32DP-Q100H Gates and Inverters applications.
  • Television
  • Mountain power station
  • Electric grinding wheel
  • Overvoltage and undervoltage protection
  • Photovoltaic system
  • Troubleshooting & Judgment
  • Residual current/leakage current protection
  • Washing machine
  • Sewing machine
  • Reactive power compensation function
Step5Bar-code shipping tag
74LVC2G32DP-Q100H
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, 74LVC
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    74LVC2G32
  • Pin Count
  • Output Voltage
    6.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Number of Circuits
    2
  • Output Current
    50mA
  • Propagation Delay
    3.2 ns
  • Quiescent Current
    10μA
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Logic Function
    OR
  • Current - Output High, Low
    32mA 32mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.2ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.7V ~ 0.8V
  • Logic Level - High
    1.7V ~ 2V
  • Number of Input Lines
    4
  • Current - Quiescent (Max)
    4μA
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm