  • 74LVC2G66DC-Q100H
74LVC2G66DC-Q100H
advertisement
Manufacturer No:
74LVC2G66DC-Q100H
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74LVC2G66DC-Q100H
Package:
8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)
Datasheet:
74LVC2G66DC-Q100H
Description:
3.9ns, 5ns SPST - NO 10Ohm DUAL Analog Switches 74LVC2G66 8 Pins 5μA 3.3V 8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
74LVC2G66DC-Q100H Overview
Shipping overseas is convenient due to the electrical component's packing in 8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width). High reliability is ensured by the advanced packaging method Tape & Reel (TR). Surface Mount is where this multiplexer is located. 1:1 is the ratio of multiplexer to demultiplexer circuits. Operating temperature around -40°C~125°C TA extended. Total terminations are 8. By its 1 channels, the electronic component provides high-quality output. Powered by a 3.3V voltage supply, the electrical part should be switched on and run. As part of its design, the 8 series is equipped with this electronic component. A SPST - NO switching circuit is used for these analog switches. It consists of 2 circuits. Try searching with 74LVC2G66 to find analog multiplexer variants. In this multiplexer, the internal resistance is 15Ohm. Datasheets for functions of 8 pins are available. A voltage higher than 5.5V should not normally be supplied to the switches. The digital multiplexer has a low cost Single supply. It is recommended that the electrical component receives a voltage of 1.65V. An operating current of 200μA would be sufficient for this switch device. Using only a single voltage supply, this analog switch requires 1.65V~5.5V voltage. A digital multiplexer may suffer damage if voltage is applied above 200μA. The Automotive, AEC-Q100 series contains it.
74LVC2G66DC-Q100H Features
1 Channels
Switch Circuit: SPST - NO
200μA Supply Current
-3db Bandwidth: 500MHz
74LVC2G66DC-Q100H Applications
  • Remote wireless modules
  • Residential Gateways, Home Gateway/Router
  • SDH/SONET multiplexers
  • Industrial
  • Medical Instrumentation
  • Fiber to the Home
  • PCMCIA cards
  • Intelligent PBX
  • Automotive applications
  • Digital access cross connects
Step5Bar-code shipping tag
74LVC2G66DC-Q100H
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Resistance
    15Ohm
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    74LVC2G66
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    200μA
  • Nominal Supply Current
    100nA
  • Max Supply Current
    200μA
  • Throw Configuration
    SPST
  • Supply Type
    Single
  • -3db Bandwidth
    500MHz
  • On-State Resistance (Max)
    10Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    1:1
  • Off-state Isolation-Nom
    37 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    5μA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    5pF
  • Switch Circuit
    SPST - NO
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    3.9ns, 5ns
  • Charge Injection
    7.5pC
  • Crosstalk
    -56dB @ 1MHz
  • Switch-on Time-Max
    13ns
  • Switch-off Time-Max
    11.5ns
  • Voltage - Supply, Single (V+)
    1.65V~5.5V
  • Height Seated (Max)
    1mm