  • 74LVT14DB,118
74LVT14DB,118
advertisement
Manufacturer No:
74LVT14DB,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-74LVT14DB,118
Package:
14-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
74LVT14DB,118
Description:
3.8 ns ns 6.9 ns ns Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 2.7V~3.6V V 3mA μA
Purchasing and Inquiry
74LVT14DB,118 Overview
The part comes in 14-SSOP (0.209, 5.30mm Width) packaging, which makes it convenient to ship overseas. High reliability is provided by advanced packaging method Tape & Reel (TR). Using Inverter logic, it functions. A voltage of 2.7V~3.6V is needed to ensure full function of the part. Temperatures around -40°C~85°C are extended for operation. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. The high and low state of output current is 20mA 32mA. There are several in the 74LVT series. In total, there are 14 terminations. The part has 6 functions that significantly boost the user experience. There is a chip in this package that is a part of LVT. Try searching with 74LVT14 if you're looking for device variants. The part body receives 14 pins. Logic devices with Surface Mount mounting are widely used in many applications. Datasheets for 14 pin functions are available upon request. Parts in quiescent state carry 3mA current. There are 6 circuits in this device. To supply the device, a voltage of 2.7V must be applied. There is a specification for the operating voltage of the chip, 3.3VV, which is referred to as the supply voltage. The feature count is 0.
74LVT14DB,118 Features
Inverter Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
LVT Family
Quiescent Current: 3mA
74LVT14DB,118 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. 74LVT14DB,118 Gates and Inverters applications.
  • Fax machine
  • Car
  • Refrigerator
  • Electrical tools
  • Range hood
  • Ship
  • DVD
  • Grid adaptation function
  • Printer
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
Step5Bar-code shipping tag
74LVT14DB,118
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LVT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • HTS Code
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74LVT14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Number of Circuits
    6
  • Propagation Delay
    3.8 ns
  • Quiescent Current
    3mA
  • Turn On Delay Time
    6.9 ns
  • Family
    LVT
  • Logic Function
    Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
  • Current - Output High, Low
    20mA 32mA
  • Logic Type
    Inverter
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.8ns @ 3.3V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Width
    5.3mm