  • 74LVT32PW,118
74LVT32PW,118
advertisement
Manufacturer No:
74LVT32PW,118
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-74LVT32PW,118
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
74LVT32PW,118
Description:
3.3V V 5mm mm Gates & Inverters 2.7V~3.6V V
Purchasing and Inquiry
74LVT32PW,118 Overview
Shipped in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), the part is easy to ship overseas. High reliability is ensured by the advanced packaging method Tape & Reel (TR). It works based on the OR Gate logic principle. In order for the part to function correctly, a voltage of 2.7V~3.6V is required. Operating temperature around -40°C~85°C extended. There is a hole in Surface Mount for mounting the part. High and low output current states are both 20mA 32mA. The series 74LVT contains it. 14 terminations have been made so far. In addition to 4 functions that significantly boost the user experience, the part includes 4 other features. There is a chip like this in LVT. Try searching with 74LVT32 to find device variants. An injection of 14 pins is performed into the body of the part. Inputs for this part are 2. The logic device in this example is a typical Gates. 4 circuits are used in this device. A 50pF load capacitance is present in the part. In this case, Vsup reaches its maximum value. Contains the industry TAPE AND REEL method. According to the datasheets, the part requires 3.3V power supplies.
74LVT32PW,118 Features
OR Gate Logic Type
Operating Temperature: -40°C~85°C
LVT Family
74LVT32PW,118 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. 74LVT32PW,118 Gates and Inverters applications.
  • Urban rail vehicle
  • Home theater
  • Residual current/leakage current protection
  • Printer
  • Scanner
  • Overvoltage and undervoltage protection
  • Small and medium distributed photovoltaic power generation system
  • Washing machine
  • Electricity for military and civilian life in areas without electricity
  • Game console
Step5Bar-code shipping tag
74LVT32PW,118
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    74LVT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74LVT32
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Number of Circuits
    4
  • Load Capacitance
    50pF
  • Family
    LVT
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    20mA 32mA
  • Logic Type
    OR Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    3.2ns @ 3.3V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    NO
  • Logic Level - Low
    0.8V
  • Logic Level - High
    2V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C