  • 757D228M016DT3D
757D228M016DT3D
advertisement
Manufacturer No:
757D228M016DT3D
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-757D228M016DT3D
Package:
Radial, Can
Datasheet:
757D228M016DT3D
Description:
757D 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.17A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
757D228M016DT3D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    757D
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    2200μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    62mOhm @ 120Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.17A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    26mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.17A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.98A @ 40kHz
  • Height Seated (Max)
    1.417 36.00mm