  • 78F1R5K-RC
78F1R5K-RC
advertisement
Manufacturer No:
78F1R5K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-78F1R5K-RC
Package:
Axial
Datasheet:
78F1R5K-RC
Description:
RF Choke Bobbin Core 1.5uH 10% 7.9MHz 50Q-Factor Ferrite 700mA 200mOhm DCR AXL Bag
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
78F1R5K-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    78F
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.280L 2.79mmx7.11mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Conformal Coated
  • Current Rating
    700mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    200mOhm Max
  • Max DC Current
    700mA
  • Frequency - Self Resonant
    150MHz
  • Inductor Application
    DC-DC CONVERTER
  • Q @ Freq
    50 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Q Factor
    45
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    700mA
  • Diameter
    2.79mm