  • 78F221J-TR-RC
78F221J-TR-RC
advertisement
Manufacturer No:
78F221J-TR-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-78F221J-TR-RC
Package:
Axial
Datasheet:
78F221J-TR-RC
Description:
Quantity:
In Stock : 1621
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
78F221J-TR-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Q Factor
    60
  • Diameter
    2.79mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    78F
  • Size / Dimension
    0.110Diax0.280L 2.79mmx7.11mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Conformal Coated
  • Lead Length
    25.4mm
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Inductance
    220μH
  • Test Frequency
    790kHz
  • DC Resistance (DCR)
    6.8Ohm Max
  • Max DC Current
    130mA
  • Frequency - Self Resonant
    4MHz
  • Inductor Application
    DC-DC CONVERTER
  • Q @ Freq
    60 @ 790kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    60
  • Inductance Frequency - Test
    796kHz