  • 79RC32H434-350BCG
79RC32H434-350BCG
advertisement
Manufacturer No:
79RC32H434-350BCG
HK JDW NO:
378-79RC32H434-350BCG
Package:
Datasheet:
79RC32H434-350BCG
Description:
Microprocessor 256-Pin 350MHz
Purchasing and Inquiry
79RC32H434-350BCG Overview
350MHz is the frequency of the CPU. Datasheets for 256 pin functions can be found here. To transfer data, there are 32b bandwidths available. An environment with a temperature higher than 70°C is not recommended for the embedded microprocessor. 1 cores are present in this processor. We expect the CPU's top frequency to be 350MHz.
79RC32H434-350BCG Features
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
79RC32H434-350BCG Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 79RC32H434-350BCG Microprocessor applications.
  • Office automation equipment and computer peripherals
  • Process control devices
  • Industrial control field
  • Hearing aids
  • Instrument control
  • DVD\DV\MP3 players
  • Christmas lights
  • Safety field
  • Refrigerators
  • Medical instruments chromatographs
Step5Bar-code shipping tag
79RC32H434-350BCG
    Select All
  • Number of Pins
    256
  • Published
    1999
  • Part Status
    Discontinued
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    350MHz
  • Frequency (Max)
    350MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Cores
    1
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm
  • Thickness
    1.4mm