  • 800-18-13D-WH-0010F
800-18-13D-WH-0010F
advertisement
Manufacturer No:
800-18-13D-WH-0010F
Manufacturer:
CNC Tech
HK JDW NO:
168-800-18-13D-WH-0010F
Package:
Datasheet:
Description:
NEMA 5-15P TO IEC-C13 SJT WHITE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
800-18-13D-WH-0010F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    White
  • Voltage - Rated
    125VAC
  • Shielding
    Unshielded
  • Style
    Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
  • Current Rating
    10A
  • Number of Conductors
    3
  • Approval Agency
    CSA, cUL, UL
  • Wire Gauge
    18 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    18 AWG
  • 1st Connector
    NEMA 5-15P
  • 2nd Connector
    IEC 320-C13
  • Cord Type
    SJT
  • Approved Countries
    Canada, United States
  • Length
    10.00' 3.05m
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    105°C