  • 805F200E
805F200E
advertisement
Manufacturer No:
805F200E
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-805F200E
Package:
Axial, Box
Datasheet:
805F200E
Description:
Wirewound Resistors 5watt 200ohm 1%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
805F200E
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 805F200E.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    Metal-Mite®89
  • Size / Dimension
    0.600Lx0.646W 15.24mmx16.41mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    200Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    210V
  • Additional Feature
    POWER DISSIPATED USING HEAT SINK
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Molded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Lead Length
    6.76mm
  • Size Code
    6065
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    8.9154mm
  • Height Seated (Max)
    0.330 8.38mm