  • 80D223P016MC2DE3
80D223P016MC2DE3
advertisement
Manufacturer No:
80D223P016MC2DE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-80D223P016MC2DE3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
80D223P016MC2DE3
Description:
80D 22000μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
80D223P016MC2DE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    80D
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    22000μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm