  • 80D682P050KE2DE3
80D682P050KE2DE3
advertisement
Manufacturer No:
80D682P050KE2DE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-80D682P050KE2DE3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
80D682P050KE2DE3
Description:
80D 6800μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 5.3A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
80D682P050KE2DE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    80D
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    5.3A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 40kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm