  • 80SXE27MX
80SXE27MX
advertisement
Manufacturer No:
80SXE27MX
HK JDW NO:
590-80SXE27MX
Package:
Radial, Can
Datasheet:
80SXE27MX
Purchasing and Inquiry
80SXE27MX Overview
660mA @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 55mOhm.A ripple current @ Low Frequency is required for 33mA @ 120Hz to fully perform its function.Stable operation requires a temperature of -55°C~125°C.
80SXE27MX Features
660mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 55mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
80SXE27MX Applications
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
80SXE27MX
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 80SXE27MX.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    OS-CON™, SXE
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    27μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    33mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    660mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm