  • 80SXE47M
80SXE47M
advertisement
Manufacturer No:
80SXE47M
HK JDW NO:
590-80SXE47M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
80SXE47M
Purchasing and Inquiry
80SXE47M Overview
System power is determined by 980mA @ 100kHz ripple current on a high frequency.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 28mOhm.There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 49mA @ 120Hz so it is able to operate properly.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~125°C.
80SXE47M Features
980mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 28mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
80SXE47M Applications
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
80SXE47M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 80SXE47M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
  • Series
    OS-CON™, SXE
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    49mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    980mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm