  • 810F50KE
810F50KE
advertisement
Manufacturer No:
810F50KE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-810F50KE
Package:
Axial, Box
Datasheet:
810F50KE
Description:
Wirewound Resistors 10watt 50K 1%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
810F50KE
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 810F50KE.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    Metal-Mite®89
  • Size / Dimension
    0.750Lx0.812W 19.05mmx20.63mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    320V
  • Additional Feature
    POWER DISSIPATED USING HEAT SINK
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    10W
  • Voltage - Rated DC
    320V
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Molded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Length
    7.93mm
  • Size Code
    7581
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Diameter
    14.27mm
  • Height
    11.0998mm
  • Height Seated (Max)
    0.400 10.16mm