  • 827ULR2R5MEF
827ULR2R5MEF
advertisement
Manufacturer No:
827ULR2R5MEF
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-827ULR2R5MEF
Package:
Radial, Can
Datasheet:
827ULR2R5MEF
Purchasing and Inquiry
827ULR2R5MEF Overview
System power is determined by 5.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 7mOhm, this electrical device works as follows.280mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
827ULR2R5MEF Features
5.6A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
827ULR2R5MEF Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 827ULR2R5MEF applications of aluminum polymer capacitors.
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
827ULR2R5MEF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    ULR
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Polymer
  • Applications
    Decoupling
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    820μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    5.6A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    280mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.6A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm