  • 827ULR2R5MFF
827ULR2R5MFF
advertisement
Manufacturer No:
827ULR2R5MFF
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-827ULR2R5MFF
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
827ULR2R5MFF Overview
The device has an ESR of 200mOhm.
827ULR2R5MFF Features
a 200mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
827ULR2R5MFF Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 827ULR2R5MFF applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
827ULR2R5MFF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    820μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    6.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    8.9916mm