  • 832-AG10D
832-AG10D
advertisement
Manufacturer No:
832-AG10D
HK JDW NO:
792-832-AG10D
Package:
Datasheet:
832-AG10D
Description:
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
832-AG10D
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 832-AG10D.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Housing Material
    Polyester
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    32 (2 x 16)
  • Contact Material - Mating
    Copper Alloy
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Series
    800
  • Feature
    Open Frame
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Type
    DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Termination Post Length
    0.125 3.18mm
  • Pitch - Post
    0.100 2.54mm