  • 84CNQ040SL
84CNQ040SL
advertisement
Manufacturer No:
84CNQ040SL
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-84CNQ040SL
Package:
PRM2-SL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
84CNQ040SL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PRM2-SL
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5mA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    620mV @ 40A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    40A