  • 85CNQ015ASL
85CNQ015ASL
advertisement
Manufacturer No:
85CNQ015ASL
HK JDW NO:
884-85CNQ015ASL
Package:
D-61-8-SL
Datasheet:
85CNQ015ASL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
85CNQ015ASL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    D-61-8-SL
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Base Part Number
    85CNQ015
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20mA @ 15V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    450mV @ 80A
  • Max Reverse Leakage Current
    20mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Max Surge Current
    5.2kA
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    15V
  • Current - Average Rectified (Io)
    40A
  • Forward Voltage
    450mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    15V
  • Average Rectified Current
    40A
  • Peak Reverse Current
    20mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    15V