  • 860B1203
860B1203
advertisement
Manufacturer No:
860B1203
Manufacturer:
Vishay Spectrol
HK JDW NO:
876-860B1203
Package:
Datasheet:
860B1203
Description:
POT WW LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
860B1203
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 860B1203.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Published
    2005
  • Tolerance
    1%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    20 ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    20kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    8W
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Number of Turns
    10
  • Linearity
    0.25 %