  • 86855-026LF
86855-026LF
advertisement
Manufacturer No:
86855-026LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-86855-026LF
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Bulk Black 26 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini-PV™, Basics+ Polyphenylene
Step5Bar-code shipping tag
86855-026LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Mount
    Free Hanging
  • Housing Material
    Polyphenylene
  • Published
    2007
  • Series
    Mini-PV™, Basics+
  • Packaging
    Bulk
  • Feature
    Polarizing Key, Retention Rod
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    26
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Fastening Type
    Board Latch
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    26
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    13.84mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Termination
    Crimp
  • Length
    38.1mm