  • 8916V-CLEAR-24MMX55M
8916V-CLEAR-24MMX55M
advertisement
Manufacturer No:
8916V-CLEAR-24MMX55M
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-8916V-CLEAR-24MMX55M
Package:
Description:
8916V-CLEAR-24MMX55M datasheet pdf and Tape product details from 3M stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
8916V-CLEAR-24MMX55M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Series
    Scotch® 8916V
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Clear
  • Usage
    Bonding
  • Shelf Life
    18 Months
  • Adhesive
    Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
  • Storage/Refrigeration Temperature
    40°F~80°F 4°C~26°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Scotchpro™ Film
  • Tape Type
    Filament
  • Length
    180' 55.0m 60 yds
  • Width
    0.94 24.00mm 15/16
  • Thickness
    0.0067 6.7mils 0.170mm
Hot Sales in Thermal
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 9495MP 0.188 X 60YD
3M 9495MP 0.188 X 60YD
3M 301+ 0.75 X 0.75-1000
3M 301+ 0.75 X 0.75-1000
3M 4926 0.5
3M 4926 0.5" X 6"-25
3M 4926 0.5" X 6"-25