  • 8N4SV75EC-0140CDI
8N4SV75EC-0140CDI
advertisement
Manufacturer No:
8N4SV75EC-0140CDI
HK JDW NO:
668-8N4SV75EC-0140CDI
Package:
6-CLCC
Datasheet:
8N4SV75EC-0140CDI
Description:
VCXO Programmable Timers FemtoClock? NG Series IDT8N4SV75EC 133.333333MHz 6-CLCC
Purchasing and Inquiry
8N4SV75EC-0140CDI Overview
A 6-CLCC box encloses the digital timer. Set the programmable timer's frequency to 133.333333MHz.It is used to pack in Tray case. In this case, the mounting type should be Surface Mount.The programmable timer is capable of providing a voltage of 3.135V~3.465V in its output, which can be used to control the clock.The type of chips can be divided into VCXO. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 140mA. The FemtoClock? NG relates to the digital timer's series. It is based on IDT8N4SV75EC.
8N4SV75EC-0140CDI Features
Operate frequency at 133.333333MHz
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:140mA
8N4SV75EC-0140CDI Applications
  • Home Automation Sensors
  • Battery-Powered Systems
  • Delay circuits
  • White Goods
  • Remote Data-Logger
  • Clutch Actuator circuit
  • Sensor Node
  • Consumer Electronics
  • Domestic appliances
  • Internet of Things (IoT)
Step5Bar-code shipping tag
8N4SV75EC-0140CDI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-CLCC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    FemtoClock® NG
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    VCXO
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V