  • 90311-012LF
90311-012LF
advertisement
Manufacturer No:
90311-012LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-90311-012LF
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Black 12 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® 2.00mm Nylon
Quantity:
In Stock : 16118
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
90311-012LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Material
    Bronze, Gold, Nickel
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
    Nylon
  • Series
    Minitek® 2.00mm
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    12
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Receptacle
  • Fastening Type
    Locking Ramp
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7mm
  • Current Rating
    2A
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Number of Contacts
    12
  • Contact Gender
    Female
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Row Spacing
    0.079 (2.00mm)
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Termination
    Crimp
  • Length
    12.4mm
  • Width
    4.5mm