  • 90312-015LF
90312-015LF
advertisement
Manufacturer No:
90312-015LF
HK JDW NO:
44-90312-015LF
Package:
Datasheet:
90312-015LF
Description:
1 Rows Receptacle Bulk Black 15 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Minitek® 2.00mm Polyamide
Quantity:
In Stock : 1687
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
90312-015LF
    Contacts Not Included
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Length
    30.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Free Hanging
  • Housing Material
    Polyamide
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Minitek® 2.00mm
  • Published
    2012
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Positions
    15
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Locking Ramp
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Total Number of Contacts
    15
  • Depth
    7.1mm
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    2A