  • 91A1A-A24-B13L
91A1A-A24-B13L
advertisement
Manufacturer No:
91A1A-A24-B13L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-91A1A-A24-B13L
Package:
Datasheet:
Description:
PANEL CONTROL - 5/8" (16MM) ST-C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
91A1A-A24-B13L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Mfr
    Bourns Inc.
  • Series
    91
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    ±1000ppm/°C
  • Power (Watts)
    1W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Round
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250" (6.35mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.687" x 0.625" Face (17.45mm x 15.88mm)
  • Number of Gangs
    1
  • Resistance (Ohms)
    5k
  • Features
    Long Life
  • Actuator Length
    0.945" (24.00mm)