  • 92140-501LF
92140-501LF
advertisement
Manufacturer No:
92140-501LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-92140-501LF
Package:
Datasheet:
92140-501LF
Description:
Conn PCMCIA HDR 68 POS 1.27mm Solder RA SMD Tray 0.5A/Contact
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
92140-501LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Mounting Feature
    Reverse - Bottom
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    92140
  • Feature
    Card Guides
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Connector
  • Number of Positions
    68
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    5V
  • Additional Feature
    STAGGERED CONFIGURATION
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Total Number of Contacts
    68
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    36mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Card Type
    PCMCIA
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Row Spacing
    1.27 mm
  • Max Voltage Rating (DC)
    5V
  • Insertion, Removal Method
    Push In, Pull Out
  • Length
    59.85mm
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Height Above Board
    0.228 5.80mm