  • 940C16P33K-F
940C16P33K-F
advertisement
Manufacturer No:
940C16P33K-F
HK JDW NO:
192-940C16P33K-F
Package:
Axial
Datasheet:
940C16P33K-F
Description:
940C 0.33μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 1.6kV-DC 630V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 34
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
940C16P33K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    940C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.925Diax1.811L 23.50mmx46.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Voltage - Rated
    1.6kV
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    630V
  • Lead Length
    41mm
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhms
  • Lead Diameter
    1.2 mm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    23.5mm
  • Length
    45.9994mm