  • 947D601K102ALGSN
947D601K102ALGSN
advertisement
Manufacturer No:
947D601K102ALGSN
HK JDW NO:
192-947D601K102ALGSN
Datasheet:
947D601K102ALGSN
Description:
947D 600μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Female 1kV-DC 230V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
947D601K102ALGSN
  • Height Seated (Max)
    6.417 163.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -45°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.346Dia 85.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    600μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Voltage - Rated AC
    230V
  • Lead Pitch
    32.004mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3mOhm
  • Lead Spacing
    1.260 32.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Diameter
    85mm