  • 94SP567X0004EBP
94SP567X0004EBP
advertisement
Manufacturer No:
94SP567X0004EBP
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-94SP567X0004EBP
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
94SP567X0004EBP Overview
In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 14mOhm.You can supply the load with 224μA current - leakage.(DC) voltage URdc of 4V is required for stable operation.
94SP567X0004EBP Features
a 14mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
with 224μA current - leakage
a rated voltage (DC) of 4V
94SP567X0004EBP Applications
There are a lot of Vishay 94SP567X0004EBP applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
94SP567X0004EBP
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ-300 KHZ
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    600μm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Ripple Current
    4.08A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Current - Leakage
    224μA
  • Length
    10.5mm