  • 94SVP157X0010E7
94SVP157X0010E7
advertisement
Manufacturer No:
94SVP157X0010E7
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-94SVP157X0010E7
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
94SVP157X0010E7
Purchasing and Inquiry
94SVP157X0010E7 Overview
For power systems, 2.56A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 35mOhm.(DC) voltage URdc of 10V is required for stable operation.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
94SVP157X0010E7 Features
2.56A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 35mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 10V
an operating temperature of -55°C~105°C
94SVP157X0010E7 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 94SVP157X0010E7 applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
94SVP157X0010E7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    94SVP
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Additional Feature
    ESR MEASURED AT 100KHZ-300KHZ
  • Capacitance
    150μF
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Size Code
    3533
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.3mA
  • Ripple Current
    2.56A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.56A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm