  • 94SVP226X0025F8
94SVP226X0025F8
advertisement
Manufacturer No:
94SVP226X0025F8
HK JDW NO:
874-94SVP226X0025F8
Datasheet:
94SVP226X0025F8
Purchasing and Inquiry
94SVP226X0025F8 Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 2A @ 100kHz to power systems.Electrical device with 50mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Various factors contribute to the dissipation factor of 0.1 %.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
94SVP226X0025F8 Features
2A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 50mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
94SVP226X0025F8 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 94SVP226X0025F8 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
94SVP226X0025F8
    Select All
  • Contact Plating
    Silver
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • Additional Feature
    ESR MEASURED AT 100KHZ-300KHZ
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    4.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    4341
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    275μA
  • Ripple Current
    2A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ High Frequency
    2A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    11mm
  • Width
    10.3mm