  • 94SVP337X0010E12
94SVP337X0010E12
advertisement
Manufacturer No:
94SVP337X0010E12
HK JDW NO:
874-94SVP337X0010E12
Datasheet:
94SVP337X0010E12
Purchasing and Inquiry
94SVP337X0010E12 Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 3.74A @ 100kHz to power systems.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 19mOhm on this electrical device.The dissipation factor of the part is 0.15 %.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
94SVP337X0010E12 Features
3.74A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 19mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
94SVP337X0010E12 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 94SVP337X0010E12 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
94SVP337X0010E12
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Resistance
    19mOhm
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    660μA
  • Ripple Current
    3.74A
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.74A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Width
    8.3mm