  • 94SVP476X06R3B6
94SVP476X06R3B6
advertisement
Manufacturer No:
94SVP476X06R3B6
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-94SVP476X06R3B6
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
94SVP476X06R3B6
Purchasing and Inquiry
94SVP476X06R3B6 Overview
Systems need 1.06A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 90mOhm.(DC) voltage URdc of 6.3V is required for stable operation.When operating at -55°C~105°C, the temperature should remain stable.
94SVP476X06R3B6 Features
1.06A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 90mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 6.3V
an operating temperature of -55°C~105°C
94SVP476X06R3B6 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 94SVP476X06R3B6 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
94SVP476X06R3B6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    94SVP
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Additional Feature
    ESR MEASURED AT 100KHZ-300KHZ
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    2421
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.148mA
  • Ripple Current
    1.06A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.06A @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    6mm
  • Width
    5.3mm