  • 95-21SURC/S530-A3/TR9
95-21SURC/S530-A3/TR9
advertisement
Manufacturer No:
95-21SURC/S530-A3/TR9
Manufacturer:
Everlight Electronics
HK JDW NO:
282-95-21SURC/S530-A3/TR9
Package:
2-SMD, Yoke Bend
Description:
LED Uni-Color Red 632nm 2-Pin SMD T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
95-21SURC/S530-A3/TR9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Yoke Bend
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    2.10mm Lx2.00mm W
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Red
  • Packing Method
    TAPE AND REEL 7"
  • Max Power Dissipation
    60mW
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2mm
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power Dissipation
    60W
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2V
  • Viewing Angle
    25°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    1.90mm Dia
  • Luminous Intensity
    600 mcd
  • Millicandela Rating
    600mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    632nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Reverse Voltage
    5V
  • Wavelength - Dominant
    624nm
  • T-code
    T-3/4
  • Height
    2.9mm