  • 951420-8010806-AR
951420-8010806-AR
advertisement
Manufacturer No:
951420-8010806-AR
HK JDW NO:
2-951420-8010806-AR
Package:
Datasheet:
951420-8010806-AR
Purchasing and Inquiry
951420-8010806-AR Overview
951420-8010806-AR Features
951 series
951420-8010806-AR Applications
There are a lot of 3M 951420-8010806-AR Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Automotive Electronics
  • Transportation
  • Instrumentation
  • Industrial Automation
  • Communication
  • Data Technology
  • Military Technology
  • Medical technology
Step5Bar-code shipping tag
951420-8010806-AR
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Number of Positions
    20
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Current Rating
    1A
  • Row Spacing
    0.079 (2.00mm)
  • Length
    10.795mm
  • Length - Stack Height
    0.157 4.000mm
  • Length - Overall Pin
    0.425 10.800mm
  • Length - Post (Mating)
    0.157 4.000mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    Flash
  • Length - Tail
    0.110 2.800mm