  • 953258-2000-AR-PR
953258-2000-AR-PR
advertisement
Manufacturer No:
953258-2000-AR-PR
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-953258-2000-AR-PR
Package:
Datasheet:
953258-2000-AR-PR
Description:
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Copper Alloy Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Thermoplastic 58 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
953258-2000-AR-PR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    953
  • Feature
    Pick and Place
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Bottom or Top Entry
  • Number of Positions
    58
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    1000VDC
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    2.0066mm
  • Insulation Height
    0.169 4.30mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)