  • 960252-7102-AR
960252-7102-AR
advertisement
Manufacturer No:
960252-7102-AR
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-960252-7102-AR
Package:
Datasheet:
960252-7102-AR
Description:
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle Tube Gold Thermoplastic 52 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
960252-7102-AR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    960
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    52
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    1000VDC
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.228 5.80mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm