  • 961234-5500-AR-PT
961234-5500-AR-PT
advertisement
Manufacturer No:
961234-5500-AR-PT
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-961234-5500-AR-PT
Package:
Datasheet:
961234-5500-AR-PT
Description:
961 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount, Right Angle Gold Thermoplastic 34-Position Board to Board 0.197 5.00mm Height
Step5Bar-code shipping tag
961234-5500-AR-PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    961
  • Published
    2012
  • Feature
    Pick and Place
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    34
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.197 5.00mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.230 5.84mm