  • 9BMC24P2G001
9BMC24P2G001
advertisement
Manufacturer No:
9BMC24P2G001
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
HK JDW NO:
689-9BMC24P2G001
Package:
Datasheet:
9BMC24P2G001
Description:
FAN BLOWER 97X33MM 24VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
9BMC24P2G001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Weight
    0.441lb 200.03g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Published
    2017
  • Series
    San Ace B97
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 97mm Lx95mm H
  • Feature
    PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Power (Watts)
    74.4W
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Power Rating
    74.4W
  • Current Rating (Amps)
    3.10A
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 60°C
  • RPM
    8200 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower
  • Air Flow
    65.3 CFM (1.83m3/min)
  • Noise
    69.0 dB(A)
  • Voltage Range
    21.6V~26.4VDC
  • Static Pressure
    7.830 in H2O (1950.3 Pa)
  • Width
    33.00mm