  • 9G1212G1021
9G1212G1021
advertisement
Manufacturer No:
9G1212G1021
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
HK JDW NO:
689-9G1212G1021
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
DC Fans Fan, 120x38mm, 12VDC Hi Perf, Ribless
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
9G1212G1021
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current Rating
    980mA
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 60°C
  • RPM
    3600 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    137.0 CFM (3.84m3/min)
  • Noise
    49.0 dB(A)
  • Voltage Range
    10.2V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.542 in H2O (135.0 Pa)
  • Height
    120mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.728lb 330.22g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    San Ace 120
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Feature
    Locked Rotor Protection
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    11.76W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.980A