  • 9G1248M4021
9G1248M4021
advertisement
Manufacturer No:
9G1248M4021
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
HK JDW NO:
689-9G1248M4021
Package:
Datasheet:
9G1248M4021
Description:
DC Fans Fan, 120x25mm, 48VDC Hi Perf, Ribless
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
9G1248M4021
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Housing Material
    Plastic
  • Weight
    0.529lb 239.95g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    San Ace 120
  • Size / Dimension
    Square - 119mm Lx119mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    2.4W
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.050A
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 60°C
  • RPM
    1950 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    59.0 CFM (1.65m3/min)
  • Noise
    29.0 dB(A)
  • Voltage Range
    40.8V~55.2VDC
  • Static Pressure
    0.124 in H2O (30.9 Pa)
  • Height
    120mm
  • Length
    120mm
  • Width
    25.00mm