  • A-TB500-TG06
A-TB500-TG06
advertisement
Manufacturer No:
A-TB500-TG06
HK JDW NO:
93-A-TB500-TG06
Description:
0.197 5.00mm Blue Bulk Thermoplastic Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-24 AWG A-TB500
Step5Bar-code shipping tag
A-TB500-TG06
  • Plating
    Brass, Steel
  • Current
    15A
  • Wire Gauge (Max)
    24 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    12 AWG
  • Torque - Screw
    0.4 Nm (3.5 Lb-In)
  • Positions Per Level
    6
  • Mating Orientation
    45° (135°) Angle with Board
  • Wire Termination
    Screw - Rising Cage Clamp
  • Screw Thread
    M2.5
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Contact Plating
    Brass, Tin
  • Contact Material - Plating
    Brass - Tin Plated
  • Clamp Material - Plating
    Brass - Nickel Plated
  • Screw Material - Plating
    Steel - Zinc Plated
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Published
    2010
  • Feature
    Interlocking (Side)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Color
    Blue
  • Pitch
    0.197 5.00mm
  • Wire Gauge
    12-24 AWG
  • Voltage
    300V