  • A-TB508-TP02
A-TB508-TP02
advertisement
Manufacturer No:
A-TB508-TP02
Manufacturer:
Assmann WSW Components
HK JDW NO:
93-A-TB508-TP02
Package:
Datasheet:
Description:
0.200 5.08mm Bulk Polybutylene Terephthalate (PBT) Through Hole 45° (135°) Angle with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 14-22 AWG A-TB508
Step5Bar-code shipping tag
A-TB508-TP02
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Housing Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Contact Material - Plating
    Brass - Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -33°C~120°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    A-TB508
  • Published
    2010
  • Feature
    Interlocking (Side)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Pitch
    0.200 5.08mm
  • Wire Gauge
    14-22 AWG
  • Voltage
    300V
  • Number of Levels
    1
  • Current
    10A
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG