  • A-TB508-VK16
A-TB508-VK16
advertisement
Manufacturer No:
A-TB508-VK16
HK JDW NO:
93-A-TB508-VK16
Description:
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) Thermoplastic Tin Brass
Step5Bar-code shipping tag
A-TB508-VK16
    23 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -30°C~105°C
  • Published
    2009
  • Type
    Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
  • Number of Positions
    16
  • Color
    Green
  • Pitch
    0.200 5.08mm
  • Orientation
    45 deg
  • Insulation Height
    0.571 14.50mm
  • Termination Style
    Solder
  • Voltage
    300V
  • Contact Tail Length
    0.161 4.10mm
  • Current
    15A